O nas

FUCUS”- jest zespołem wykonującym muzykę folkową: irlandzką, bretońską i szkocką. Głównym wypracowanym przez muzyków nurtem są tradycyjne pieśni kaszubskie oraz własne kompozycje do tekstów w języku kaszubskim, które w warstwie muzycznej inspirowane są m.in. folklorem irlandzkim. W bogatym repertuarze zespołu znajdują się również szanty i pieśni morskie. Grupa w pojawiła się na rynku muzycznym w roku 2003 .

W lipcu 2006 roku ukazała się pierwsza płyta zespołu zatytułowana „Świat się kręci” i natychmiast ogłoszona została płytą tygodnia w Radiu Kaszebe a tytułowy utwór przez wiele tygodni utrzymywał się na liście przebojów. W sierpniu tego samego roku dzięki zainteresowaniu przedstawicieli mediów zespół zarejestrował koncert w Studiu Koncertowym Radia Gdańsk, wyemitowany w pierwszy piątek września 2006 w cyklu: „Muzycznych pierwszych piątków miesiąca”. Na IV edycji festiwalu „Burczybas” w czerwcu 2007r. zespół zdobył Srebrnego Burczybasa. Drugi koncert w Radiu Gdańsk w cyklu koncertów zatytułowanym „Nowe brzmienia Kaszub” znalazł się na antenie 29.03.2008 r. W czerwcu 2008 zespół wziął udział w projekcie „Młodi dlo Gdunska”, którego efektem była płyta, która ukazała się wraz z Dziennikiem Bałtyckim.

Latem 2009 zespół wydał kolejną płytę: „Wanodzi kól mórza” która jest połączeniem twórczości kaszubskiej z muzycznymi fascynacjami rodem z „zielonej wyspy”.  Rok 2010 to rok sukcesów zespołu.  Zaczęło się od Festiwalu Kopyść  w Białymstoku gdzie grupa zajęła 2 miejsce, tak samo było w Mikołajkach i na Charzykowskim Festiwalu.  Na 1 Kaszubskim Festiwalu Teledysków w Kościerzynie Teledysk „Na Piwo” przyniósł muzykom nagrodę Grand Prix.  Nie można również nie wspomnieć o nominacji na „Shanties 2011″w Krakowie.
W 2013 roku obchody Roku Jubileuszowego muzycy zainaugurowali w Gdyńskim Contrście, następnie wraz z Chórem Camerata Musicale wykonali cykl koncertów radiowych m.in. w Radio Gdańsk i Radio Szczecin. Rok Jubileuszowy zakończył Koncert Galowy w Filharmonii Kaszubskiej 24.10.2013 r. z którego powstała 3 płyta zespołu.
Za krzewienie kultury Kaszubskiej zespól został odznaczony zaszytymi medalami: „Zasłużeni dla Powiatu Wejherowskiego” i „Medalem Róży” przyznawanym przez Prezydenta Miasta Wejherowa.
O popularności grupy świadczy fakt grania ponad 50 koncertów rocznie na terenie całego kraju.
W maju 2017 zespół wydał swoją czwartą płytę – Tak to je.

W kwietniu 2018 roku obchodził 15-lecie istnienia wraz z zaprzyjaźnionym 45-letnim Kaszubskim Zespołem Regionalnym Koleczkowianie – pod projektem – Wielka 60-tka! Drugi galowy koncert odbył się w Koleczkowie w czerwcu. W sierpniu 2018 po raz kolejny spróbował swoich sił na Festiwalu Piosenki Żeglarskiej Charzykowy i uzyskał 1 miejsce – wraz z nominacją na Shanties 2019.